Poznajemy Świat

Szmaciane Domino

Domino to gra, w której używa się płytek nazywanych kamieniami. Każda płytka podzielona jest na dwa kwadratowe pola równej wielkości z zaznaczonymi oczkami (podobnie jak na kostce do gry). Najpopularniejsza wersja domino składa się z 28 kamieni: wszystkie kombinacje liczb od 0 (tzw. „mydło”) do 6. Znajduje się na nich po siedem pól: pustych, z jednym oczkiem, z dwoma, trzema, czterema, pięcioma i sześcioma — razem jest 168 oczek. Wyrabiane są też komplety o innej liczbie oczek, najczęściej 9, 12, 15 lub 18. Kamienie, na których przy obu polach liczba oczek jest taka sama, to „dublety”.

Domino przez wieki ewoluowało. Gra ta narodziła się w Azji, a najstarsza jej odmiana pochodzi z Chin. Znana jest tam pod nazwą „kwat pai”, co dosłownie znaczy „tabliczki kościane”. Najczęściej datuje się powstanie gry domino na XII wiek. Do Europy gra ta dotarła za sprawą słynnego podróżnika Marco Polo, który jeden komplet tabliczek kościanych przywiózł bezpośrednio z Chin.

Domino można zrobić nie tylko z kamieni, ale też z plastiku, drewna, czy innych materiałów. Ja domino wykonałem ze szmatek.

Potrzebujesz:

  • ciemny materiał, najlepiej sztywny (z zasłony, drelichu, brezentu)
  • biały materiał termoprzyczepny
  • nożyczki zwykłe oraz zygzakowate
  • ewentualnie jasne guziki, igła i nici

Na spód ciemnego materiału przy pomocy żelazka przyklej materiał termoprzyczepny. Wytnij prostokąty o bokach a x b, gdzie b = 2a

Powycinaj z materiału termoprzyczepnego cienkie paski oraz kropki. Ja zamiast kropek powycinałem krzyżyki nożyczkami zygzakowatymi.

Żeby nie pomylić się i nie przykleić materiału do żelazka, zaznacz ołówkiem cienką linię. Będziesz wiedzieć, po której stronie znajduje się klej.

Porozmieszczaj powycinane paski na środku prostokątów. Przyprasuj paski żelazkiem. To samo zrób z krzyżykami/kropkami.

Porozmieszczaj kropki/krzyżyki/guziki na prostokątach wedle zasad i przyczep je na stałe.

Domino gotowe