Poznajemy Świat

Fletnia Pana

Fletnia Pana (także syringa, syrynga, syrinks, gr. σῦριγξ syrinks, D. σύριγγος sýringos, łac. syrinx) – jest instrumentem muzycznym zaliczanym do grupy aerofonów wargowych oraz instrumentów dętych drewnianych.

Fletnia składa się z drewnianych lub bambusowych piszczałek, ułożonych w jednym lub dwóch rzędach. Dźwięki z tego instrumentu wydobywa się, dmuchając w krawędzie otworów piszczałek. Według mitologii greckiej na fletni grywali: opiekun pasterzy i trzód, bóg Pan, oraz satyrowie. Obecnie instrument ten spotyka się w niektórych krajach Europy, w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Fletnia była popularna w Polsce w okresie renesansu, kiedy to nazywana była multanką.

Wykonaj Fletnię samodzielnie!

Potrzebujesz:

  • korki po winie
  • kilka grubych patyków bambusowych
  • piłka do metalu
  • dwie listewki drewniane

Potnij patyki bambusowe w taki sposób, żeby odcięte były łączenia (jak na zdjęciu). Przeczyść je, usuń ze środka naturalną piankę. Przedmuchaj.

Przetnij korki do wina na pół, obrób je w taki sposób, żeby dało się je wsadzić do patyków bambusowych. Dmuchnij w rurkę. Wyreguluj korki nadając rurce odpowiedni dźwięk. Możesz posłużyć się dźwiękami, które znasz, np. z klawiatury. Porównaj je ze sobą.

Po przeciwnej stronie rurki wyrzeźbij delikatnie miejsce do dmuchania.

Ułóż rurki od najmniejszej do największej. Sprawdź, czy rurki mają odpowiedni dźwięk, tzn. czy dźwięki idą po kolei – nie są pomieszane.

Przyklej rurki do listewek. Listewkę możesz pomalować farbkami, lub przyszyć do niej kolorową tasiemkę. Fletnia jest gotowa.