Poznajemy Świat

Flaga Szkocji

W Szkocji funkcjonują dwie flagi: Krzyż św. Andrzeja - zwana Saltire i Lion Rampant.

Saltire

Pierwsza flaga Szkocji nawiązuje do patrona Szkocji, św. Andrzeja, który na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie przypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Jezus. Flaga Saltire związana jest z walkami, jakie miały miejsce w pobliżu Athelstaneford około 832 roku. Król Piktów, Angus MacFergus, pokonał w niej armię króla Northumbrii, Athlestane’a. W noc przed wygraną bitwą Szkoci zobaczyli na niebie chmury w kształcie krzyża św. Andrzeja. Przyjęli to wówczas za pomyślny znak. Kolor tła, symbolizującego wieczorne niebo, nie jest ściśle określony, spotyka się flagi szkockie w barwach od jasnobłękitnej do ciemnogranatowej.

Lion Rampant

Druga flaga Szkocji to Lion Rampant. W 1165 roku Wilhelm I Lew zmienił szkocki symbol z dzika na lwa. Jednocześnie flaga została otoczona czerwoną, ozdobną bordiurą. Lion Rampant jest flagą królewską i może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej.

Saltire jest jedną z najstarszych flag w Europie. W 1603 roku, kiedy zawarto unię między Szkocją a Anglią, doszło do połączenia obydwóch sztandarów we flagę Wielkiej Brytanii, zwaną Union Jack, do której w 1801 roku, po utworzeniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, dodano krzyż św. Patryka, symbol Irlandii.

Pokoloruj flagę Szkocji.

Pobierz PDF z kolorowanką:

Hymn Szkocji – oficjalnie nie istnieje. Jako nieoficjalny używany podczas ważnych wydarzeń stosuje się: