Poznajemy Świat

Flaga Mongolii

Flaga Mongolii składa się z trzech pionowo ułożonych pasów: czerwonego, niebieskiego i czerwonego.

Podstawowy wzór flagi wprowadzono w 1940. Jednak w 1992 usunięto gwiazdę znad emblematu i zmieniono kształt Sojombo. Flagę ustanowiono dnia 12 lutego 1992 roku.

Kolor niebieski to symbol trwałości ojczyzny, od wieków tradycyjnie był czczony przez Mongołów. Czerwona kolor oznacza rozkwit. Złoty znak Sojombo to historyczny symbol niepodległości i wolności Mongołów, który ma swoją bogatą symbolikę. Sojombo zwieńczony jest płomieniem o trzech wierzchołkach i jest uważany za symbol pomyślności i rozkwitu. Słońce i księżyc, umieszczone poniżej, oznaczają wieczność i wzmacnianie się. Te trzy połączone znaki niosą przesłanie: niech żyje Państwo Mongolskie.

Trójkąty są grotami strzał, które przypominają o niezwyciężoności. Poziome prostokąty to fragment kolczugi, która jest znakiem mocnego i sprawiedliwego ustroju. Centralnie umieszczone koło z dwoma rybami oznacza mężczyznę i kobietę, a zarazem symbol płodności. Pionowe słupy to mury obronne i są oznaką jedności i przyjaźni narodu, przezwyciężającej swą mocą żelazny mur obronny.

Pokoloruj flagę Mongolii.

Pobierz PDF z kolorowanką: