Poznajemy Świat

Flaga Grecji

Flaga Grecji o proporcjach 2:3 jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest kanton z białym krzyżem na niebieskim tle.

Krzyż w kantonie wskazuje na związek Greków z cerkwią prawosławną. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały – pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku.

Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta Eleuthería é Thánatos (wolność albo śmierć).

Pierwsza oficjalna flaga Grecji ustanowiona została dnia 15 marca 1822. W 1828 roku wprowadzono flagę przedstawiającą biały krzyż na niebieskim tle, nawiązującą do chorągwi bizantyjskich. Obowiązywała ona do 1969 roku, kiedy przywrócono flagę z 1822 roku. W 1975 roku ponownie przywrócono niebieską flagę z białym krzyżem. Ostatnia wersja flagi obowiązuje od 21 grudnia 1978 roku.

Pokoloruj flagę Grecji.

Pobierz PDF z kolorowanką: