Poznajemy Świat

Farbiarnia

Przedszkolna farbiarnia może okazać się świetnym sposobem do pożytecznej zabawy. Możesz wraz z dziećmi zabarwić białą bawełnianą koszulkę w kolorowe wzory lub przygotować chustę do robienia turbanu. Poniżej przedstawiam prosty sposób na wykonanie takiej właśnie chusty w przedszkolu.

Materiały:

  • bardzo cienkie prześcieradło w jednolitym kolorze, najlepiej niebieskie lub białe
  • barwniki do tkanin (teraz w sprzedaży są też barwniki do barwienia na zimno, ale nie są tak skuteczne jak te na gorąco)

Przygotuj też:

  • duży garnek
  • nożyczki

Przetnij prześcieradło na pół wzdłuż. Zagotuj w garnku wodę.

Do wody wsyp barwnik. Poczekaj aż ponownie woda zacznie się gotować.

Złóż połówkę prześcieradła na pół. Zanurz końcówki prześcieradła (40-50 cm) do garnka na krótką chwilę. Wyciągnij kilka centymetrów prześcieradła z wody i odczekaj kilkanaście sekund. Wyciągnij następnych kilka centymetrów prześcieradła itd. Farba powinna rozłożyć się na prześcieradle w sposób cieniowany lub z zaciekami. Jeżeli materiał jest dłuższy niż prześcieradło, możesz wykonać to samo dokładnie pośrodku materiału (czyli złóż na pół i zanurz środek około 40-50 cm w barwniku).

Zanurz końcówki prześcieradła...

Wyjmij prześcieradło z garnka i odłóż do miski na kilka minut, żeby woda ściekła.

Chusta na turban jest już prawie gotowa, trzeba tylko utrwalić barwnik. Delikatnie rozwieś chustę do wyschnięcia. Pamiętaj, że barwnik nadal jest aktywny i może barwić zarówno ręce, ubranie jak i samą chustę w innych niepożądanych miejscach. Wykonuj tę czynność ostrożnie.

Delikatnie rozwieś chustę do wyschnięcia.

Kiedy chusta wyschnie, dzieciaki mogą rozłożyć ją…

i sprawdzić, czy jest ona miła w dotyku.

Potem śmiało można wiązać turbany 🙂